Історія села Цінева

Село моє – найкраще за усе,
Що бачив я в житті і що любив я!
Село моє – в лісів зеленім колі,
Судьба його – на кам'яному полі.
В нас льон цвіте щороку синьо-синьо,
І солов'ї співають на калині!

     Так пишуть про наше рідне село, так говорять. Небо над Ціневою і справді високе. Спокійно, тиша навколо, мир. Хати сяють привітними вогнями. І подивившись на село згори, можна уявити, що з висоти пташиного польоту Цінева мерехтить, переливається, як жменя діаманту.
     Із давніх-давен, за переказами наших предків, маленьке з похиленими курними хатами село було оточене лісами. Але кожне село, як і кожна людина має свою історію. Існує ряд легенд про походження назви нашого села. Його назва пов'язана з назвою річки «Цинівки», що є притокою річки Дуби. Інша легенда говорить, що село розпочиналося в низькій місцевості під густим, дрімучим лісом, тінь від якого падала на поселення, яке назвали Тіневою. Та один переказ більш науково підтверджує назву села. Цінева походить від слова «цинк», який було знайдено на дні потоку Цинівки. Його добували з руди на «Демні», де стояла доменна піч.
     Село виникло в 1567 році. Перша згадка про Ціневу відноситься до 1636 року. В цей час селом володіли шляхтичі рожнятівські, які управляли маєтком в селі Ціневі. Кріпосні селяни відробляли панщину по 2-3 дні на тиждень. На село часто нападали турецько-татарські загони. Але це не могло залякати селян. Вони самовіддано захищали свою землю.
    У 1754 році в селі було побудовано церкву Архистратига Михаїла, яка стоїть і до нині, а в 1847 році було відкрито першу школу. В 1900 році збудували чотирикласну школу на кошти громади села. Її називали «червоною школою».
     Життя розкинуло наших односельчан по різних куточках. Але серцем чуйним і своїми думками вони залишились з рідним селом. В 1939 році на кошти цінівчан, які емігрували до Канади було побудовано народний дім «Просвіта», а в 1976 році – відкрито народний історико-краєзнавчий музей, який є духовною скарбницею бойківського краю.
     Наше село вписало славну сторінку в історію України, починаючи з 1950 року, коли був заснований відомий колгосп ім. Т. Шевченка і по сьогоднішній час. Про Ціневу була підготовлена передача по центральному телебаченню і знятий документальний фільм (1979 р). Село знане і в Канаді, де жителі  – емігранти утворили свою громаду, яку назвали «Громада села Ціневи».

…Живи і процвітай, моє село!
Для тебе берег вибрали слов'яни.
Судьбі своїй наперекір, на зло,
Вчепися міцно дружніми руками.
                                               М. Романишин

Немає коментарів:

Дописати коментар