неділю, 17 травня 2020 р.

Без права на забуття: жертвам політичних репресій присвячується

     Щороку у третю неділю травня в Україні відзначається День пам'яті жертв політичних репресій. Ця дата встановлена з метою вшанування пам'яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології. Мільйони людей рішеннями сталінської влади було безпідставно оголошено «ворогами народу», страчено фактично без суду і слідства, приречено на муки та голодну смерть у таборах чи на засланні. Репресій зазнавали, як правило, найбільш обдаровані, працьовиті і соціально активні громадяни.
     Запрошуємо вас переглянути онлайн-виставку книг «Без права на забуття: жертвам політичних репресій присвячується…»
      На виставці  представлено:
     Реабілітовані історією. У двадцяти семи томах. Івано-Франківська область: У двох книгах. – Книга перша / Упорядник, автор передмови Л. Вардзарук. – Івано-Франківськ: Місто НВ, 2004. – 984 с.   
     Том «Реабілітовані історією. Івано-Франківська область» містить матеріали про політичний терор в Івано-Франківській області під час комуно-московського режиму. Це видання – данина шани жертвам найжорстокішої державно-політичної системи борцям за волю й незалежність України.

     
Епплбом, Енн
     Історія ГУЛАГу / Пер. з англ. А. Іщенка. – 2-ге вид. – К.: Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2010. – 511 с.
     «Історія ГУЛАГу» (Пулітцерівська премія 2004 р.) – перша систематична праця, присвячена хронології, причинам та наслідкам розвитку репресивного апарату Радянського Союзу й системи концентраційних таборів, як його складової. На основі фактів автор доводить, що система радянських карально-трудових таборів була небаченим за своїми масштабами й жорстокістю інструментом експлуатації, гноблення й винищення комуністичною владою народів Радянського Союзу. Енн Епплбом спирається як на вже відомі опубліковані свідчення, так і на результати власної великої дослідницької праці в архівах колишнього Радянського Союзу.

     
Шаповал Ю. І.
     Торкнутись історії . – 2-ге вид., допов. – К.: Парламентське вид-во, 2017. – 504 с.
     Історія залишається в Україні предметом щонайгостріших дискусій, щонайнесподіваніших відкриттів і щонаглибшого читацького зацікавлення. Юрій Шаповал – знавець її таємниць, дослідник архівів, публікатор незнаних фактів і документів, учений із міжнародним ім'ям. І водночас він – талановитий популяризатор історичних знань, автор незмінно цікавих телевізійних програм, документальних фільмів, радіопередач і газетних оповідей.
Його книжка присвячена саме таким, злободенним проблемам нашої давнішої й зовсім недавньої історії, сповненої не лише «білих плям», а й суперечливих інтерпретацій і непростих питань, на які нелегко знайти переконливу і прийнятну для всіх відповідь. 

     Гривачевський Б. Є.
     Листи з Соловків. – К. : Молодь, 1992. – 88 с. 
     Згустками людського болю стали листи українських письменників і діячів культури репресованих в 30-і роки і засланих на Соловки. Зібрані частково у цій книзі, вони є документальним звинуваченням жорстоких часів сталінщини.


    Лук’‎яненко Л.
    Незнищенність. – К. : Навчальна книга, 2008. – 77c.
У книжці автор розмірковує про незнищенність української національної ідеї, стверджує віру в непереможність українського народу, щиросердно висловлює думки націоналіста, який інтереси України ставить понад власні.

     Вардзарук Л.
     Дорога до безсмертя. – Івано-Франківськ: Місто НВ, 2003. – 204 с. 
     «Дорога до безсмертя» - ця збірка нарисів Лук’яна Вардзарука про репресії і репресованих на Івано-Франківщині під час комуно-московської окупації.

     Дорошенко О.Є.
     Василь Стус. – Харків: Факт, 2016. – 121 с.
    Трагічна доля судилася Василю Стусу — талановитому українському поету, прозаїку, перекладачу, літературознавцю, правозахиснику, одному з найактивніших представників українського культурного руху 1960-х років. Він був людиною, не здатною на компроміси, яка завжди йшла шляхом правди ізаплатила за це власним життям, людиною, яка з гідністю казала про себе: «...Голови гнути я не збирався, бодай що б там не було. За мною стояла Україна, мій пригноблений народ, за честь котрого я мушу обставати до загину».

     Вардзарук Л.
     Пам'ятаймо! –  Івано-Франківськ: Місто НВ, 2008. – 228 с.
     «Пам'ятаймо» - збірка нарисів Лук’яна Вардзарука про репресії і репресованих і загиблих у боротьбі з комуністичним режимом на  Івано-Франківщині під час комуно-московської окупації.

Наше спільне усвідомлення масштабів трагедії має стати запорукою торжества політики гуманізму, взаєморозуміння і миру. Наш обов'язок – пам'ятати, передавати нащадкам правду про минуле.

Немає коментарів:

Дописати коментар